Театральний гурток "Ліра"



Заняття  театрального гуртка «Ліра»
         Тема заняття: Види етюдів. Одиничні етюди. Парні етюди на дію з уявними предметами.
          Освітньо-виховні завдання:
Навчальна мета: навчати вихованців виконувати образні вправи, використовуючи різні засоби спілкування (рухи, міміку, мовлення).
Розвивальна мета: працювати над розвитком вмінь узгоджувати свої руки з рухами партнерів, уміння відчувати партнера, розвивати творчі здібності: художні, музичні, поетичні.
Виховна мета: виховувати естетичні почуття; прищеплювати любов до мистецтва.
Терміни та поняття: «етюд», «етюдний метод», «сценічна дія».
Завдання:
Закріпити отримані знання в практичній роботі «Етюд на імпровізацію», проконтролювати рівень засвоєння ключових умінь і навичок,  сформованих на попередніх заняттях.
Методи:
         Словесні ( пояснення, інструктаж, бесіда);
         Наочні (презентація);
         Практичні – ( практична робота, навчальні вправи, рольові ігри).
Тип заняття: Застосування практичних умінь та навичок.
Форма заняття:групова
Обладнання:
            Комп’ютер, відеоматеріли;
            Наочний матеріал для імпровізації.
Міжпредметні зв’язки:
Музика, література, мистецтво.
Очікуваний результат:
         Вихованці повинні навчитись основам побудови етюду як основної складової акторської майстерності.
                                                            ХІД ЗАНЯТТЯ

I.          Вступна частина . Організація гуртківців до навчання.

Керівник:   Шановні діти! Сьогодні тема нашого заняття  «Види етюдів. Одиничні етюди. Парні етюди на дію з уявними предметами». Метою      нашого заняття є закріплення отриманих знать на практиці, виконання образних вправ з використанням різних засобів спілкув          ання (рухів, міміки, мовлення).
Ми з вами протягом декількох попередніх занять працювали над темою «Етюдна робота». Тож пригадаймо, що нам відомо про етюд та етюдну діяльність, адже ми знаємо, що етюд є основою акторської майстерності,  і щоб. оволодіти її              
основами, ми повинні добре засвоїти техніку підготовки етюдів.
ІІ Актуалізація опорних знань.
Керівник гуртка. Знайомлячись з історією театру, його типами і видами, елементами сценічної дії за системою К.С. Станіславського, вивчаючи основи акторської майстерності, ми добре знаємо, що є її складовими.
   ( перегляд презентації)
Окрім цього, на заняттях гуртка ми знайомилися з поняттями «Сценічна культура», «Надзавдання художнього твору та вистави», «Конфлікт у виставі», «Пам'ять фізичних дій», «Емоційна пам'ять», « Активна увага та у
Та однією з найважливіших – є тема «Етюди», яка, як ми вже говорили, є основою акторської майстерності.
І зараз ми це з вами пригадаємо:
Що таке етюд?
Яка мета етюдної роботи?
З яких компонентів складається етюд?
На якому матеріалі він будується?
Що таке «пропоновані обставини» етюду?
Які бувають види етюдів?
Яке місце етюду в роботі над постановкою драматичного матеріалу?( діти дають відповідь)
Отже, підсумовуємо вивчене.
Етюд – це коротка проста сценічна дія (сценка), що триває від 1.5 до 3 хв.
В етюді має бути логічний розвиток:
-                  Початок( із чого все почалось)
-                  Подія( щовідбувалось )
-                  Фінал(чим усе закінчилося).
Обов’язково є наявність конфлікту ( що з чим, або хто з ким бореться) бажано, щоб етюд містив менше слів ( ідеально взагалі без слів). Учасники етюду просто мовчки рухаються сценою( розуміючи мету: навіщо!); виконують елементарні рухи; реагують на те, що з ним відбувається;вирішують, яким є вихід із ситуації, що склалася. Наприклад, уявіть,що йдете парком, раптом щось знаходите і намагаєтесь(подумки!) вирішити, що з цим робити. Після того, як вирішили, виконуєте відповідні дії. Етюди, бувають одинарні, групові, парні.
Пластичні етюди – це вершина авторської діяльності, але вони вимагають не тільки фізичної підготовки, а й уяви, спостережливості, емоційності. Етюдна замальовка повинна містити певні події із життя предмета, а її зміст асоціюватися з логікою поведінки людини в різних життєвих ситуаціях. На попередньому занятті ви отримали домашнє завдання, придумати парний і груповий етюди на теми: «Зустріч найкращих друзів», «Ідемо в гості»( групи « господарів і гостей»). А перед тим, як ви продемонструєте майстерність у рольових іграх, ми проведемо «Розминку» і налаштуємося на виконання вашого домашнього завдання.
(Керівник під музику проводить розминку)
Вправа№1. Вихованці під музичний супровід по колу, піднімаючи високо ноги, роблять декілька кроків, від повільного до найшвидшого.
Вправа№2.Стають в шахматному порядку, чотири кроки- вперед, сім- назад, три- вперед і один- назад( виконують двічі).
Вправи на розвиток артикуляції. Ми повинні розім’яти наші ротики за допомогою артикуляційної гімнастики, щоб ми правильно і чітко вимовляли слова – це називається дикція – важливий компонент  мовлення.
Вправа№3. «Смачне варення». Ця вправа призначена для розвитку артикуляції. Висунути широкий язик. Облизати верхню губу і забрати язик в глиб рота. (Вправа виконується по 8-10 разів)
Вправа№4. Для розвитку артикуляції голосних.
Вимовляти весь звукоряд голосних на одному зв’язному звучанні досить повільно. Спочатку мовчки, потім пошепки і нарешті вголос на найкращій ноті натурального тону.
Схема.
Вдих пауза, на видиху вимова: А-о-у-и-і-е (вдих); е-і-и-у-о-а (видих).
Вправа№5. «Шум» На розвиток артикуляції приголосних. Вимовляйте чергуючи дзвінкі й глухі приголосні.
 Схема.
Вдих, пауза, на видиху вимова:
Б-п; в-ф; г-к; г-х; д-т(вдих). Дж-ч;  дз-ц ;ж-ш; з-с (5-6 разів).
Вправа№6. «Хом’ячки».Діти стоять в колоні по одному, за сигналом керівника рухаються наслідуючи хом’ячків із надутими щічками. За сигналом зупиняються, плескають себе по щічкам, потім знову надуваються і йдуть.
Вправа№7.Гуртківці чітко по черзі вимовляють скоромовки:
Обережний хитрий лис
До нори вечерю ніс.
Бурі бобри брід перебрели,
Забули бобри забрати торби
Хитру сороку впіймати морока,
А на сорок сорок- сорок морок.
ІІ. Основна частина.
Керівник гуртка. А зараз ми подивимося етюди, які ви підготували вдома за такими темами «Зустріч найкращих друзів» , «Ідемо в гості»( групи « господарів і гостей»).                                                                                                                               (Діти  виконують підготовлені етюди під музичний супровід). Разом з керівником гуртка аналізують і оцінюють виступи.                                                                                                                                                         Керівник гуртка. Ви добре справились з домашнім завданням і розкрили в своїх  етюдах тему та досягли поставленої мети,  а найважливішим є те, що ви проявили фантазію і кмітливість, отримані раніше знання, уміло використали на практиці. Ми з вами вивчили створення етюдів за уявою, а тепер навчимося  створювати етюди на імпровізацію.                                                                                                                                                                                    Етюд, як відомо -, це вправа, яка допомагає нам розвивати свою акторську майстерність. Акторські навички потрібні в повсякденному житті. А володіння ними робить  нас відкритими до спілкування,  дозволяє вільно спілкуватися з будь-ким на будь-які теми. Аби цього досягти, достатньо розвинути свою природну aртистичність, позбавитися затисків-внутрішніх і тілесних, страху сказати або зробити щось не так.
 Отже, етюд на імпровізацію – це завжди невеликий відрізок життя, створений уявою, який базуеться на заnaci cпостережень і живих почуттях виконавця, тобто - подієвий еnізод.
 Головне в ньому відтворити подієвий рух. Якась подія взята окремо і зіграна стає етюдом. Тобто,-  це маленька історія з логічним початком і кінцем. Heобхідно відзначити, що на початковому етапі всі етюди виконуються мовчки і поодинці і тільки пізніше з'явиться робота з партнером, партнерами, з'явиться  текст. Теми iмпровізації, які ви зараз отримаєте, - це найкращий шлях для розвитку ваших творчих здібностей та впевненості в собі. Набуті знання допоможуть вам не тільки зіграти свою першу роль, але й почуватися впевненіше у будь-якій життєвій ситуації. Зараз ви зіграєте етюди: (групові) : «Ідемо в гості», «Поїздка в тролейбусі; індивідувальний етюд: «Моя майбутня професія», парний етюд: «Найяскравіший казковий сон».(Діти виконують етюди під музичний супровід.)                                                                                          Ш.Заключна частина. Кeрівник гуртка. Ми сьогодні з вами на практиці засвоїли створення етюдів на імпровізацію. Ви добре справилися зі своїми завданнями. Я сподіваюся, що набуті знання вам стануть в нагоді, особливо при підготовці наших вистав. На наступне наше заняття ви повинні самостійно придумати будь- який етюд на iмпровізацію і продемонструвати його. Дякую за творчий підхід і старанність. До зустрічі!
Одне з найголовніших завдань в роботі вчителя - зробити вихованця творчою особистістю. Мистецтво з його унікальними можливостями цілісного впливу на особистість виступає не тільки джерелом естетичного виховання, а й універсальним засобом творчого розвитку дитини.
Театр – синтетичне мистецтво, і долучення школярів–гуртківців до різнобічної діяльності, зумовленої специфікою театру, відкриває широкі можливості для розвитку їх здібностей.
Літературно-драматичний гурток «Ліра» працює в школі другий рік; його роботу спрямовано на формування в дітей вмінь та навичок сценічного мовлення і руху; удосконалення виразного читання; виховання естетичних почуттів; розвиток творчої фантазії й уяви, виховання гуманістичних загальнолюдських цінностей.

Основний зміст занять гуртка:
***Рольові ігри, етюди, імпровізації навчального характеру в поєднанні з роботою над п’єсою.
***Виконання самостійних творчих завдань.
***Проведення бесід про мистецтво.
***Попередній розбір та аналіз твору та робота над його сценічним втіленням.
***Оформлення вистави й показ її глядачам.
Особливу увагу приділено практичній роботі з голосом, дикцією, вправам на розвиток творчої уяви, виразності рухів, ігроритміці, рольовим іграм.
Учасники літературно-драматичного гуртка долучаються до участі у проведенні загальношкільних виховних заходів, зокрема тематичних вечорів, свят, працюють над випуском літературних газет, створенням власних творів.

Заняття в гуртку дисциплінують, виробляють почуття відповідальності перед партнерами та глядачами, прищеплюють почуття колективізму, любові до праці, упевненості в собі тощо.

Презентація роботи театрального гуртка "Ліра"



Сценарії
***Літературна вітальня

Немає коментарів:

Дописати коментар